Már van hallókészülékem
Amikor a fülünkbe kerül az új hallókészülék, még korántsem érkezünk a hallás felé vezető út végére. Ha már megismertük a hallókészülék technikai tulajdonságait, a következő lépés, hogy megtanuljuk, hogyan hozzuk ki vele a hallásunkból a legtöbbet.
Első alkalommal szokatlan lehet a hallókészülék viselése a fülünknek, de ez ne tántorítson el bennünket attól, hogy rendszeresen hordjuk! Mint ahogyan minden más segédeszközt – szemüveget, új fogsort – a hallókészüléket is meg kell szoknunk.
A következő akadály, amit le kell küzdenünk, azok a saját elvárásaink. Sokan azt hiszik, ha a hallókészüléket használni kezdik, azonnal visszatér a régi, tökéletes hallásélményük. A valóság azonban ezzel szemben az, hogy meg kell tanulnunk újra hallani a hallókészülékkel.
Ennek a sikere csak a türelmünkön, a hallókészülék jó beállításán és kitartó hallástréningen múlik.
Az agyunk hallásközpontja a hosszan tartó halláskárosodás során elfelejti a régen hallott hangzásvilágot, és egy halkabb, torzabb, hamis hangzásvilágot rögzít természetesnek. A mi dolgunk, hogy a hallásgondozó segítségével emlékeztessük agyunkat a régi hangzás milyenségére.
Semmiképpen ne adjuk fel a kezdeti nehézségek után, tartsuk észben, hogy ezek nem csak a mi nehézségeink, ezek a halláshoz vezető út velejárói, amit le kell küzdenünk. Az út végén pedig egy olyan hallókészüléket kapunk, ami jobb életminőséghez, magabiztossághoz és kiegyensúlyozott hétköznapokhoz segít bennünket.
Milyen nehézségekre számítsunk?
Sokkal könnyebb átvészelni ezt az időszakot, ha előre tudjuk, mire számítsunk:
A jó hír viszont az, hogy idővel ezek a negatív élmények szelídülnek, majd megszűnnek. Az első alkalommal éles hangok idővel tompulnak, természetessé válnak. A beszédértés – hallássérülés fokától és típusától függően – kitisztul, a fáradtság enyhül.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy a hallókészülékünk a lehető legjobban legyen beállítva?
A kulcsszó a fokozatosság. A hallásgondozás során tanácsokat kapunk majd arra vonatkozóan, hogyan is kezdjük el hordani hallókészülékünket.
Eleinte csak csendes környezetben használjuk a hallókészüléket, és csak fokozatosan kísérletezzünk az egyre hangosabb zajokkal. A hallókészülék hangerejét sem azonnal a maximálisra állítják be, hanem annál jóval halkabbra, hogy legyen időnk hozzászokni a hangerőhöz. A hangerősséget fokozatosan emelik alkalomról alkalomra, miközben a finomhangolás is megtörténik.
Ahhoz, hogy a hallókészülék biztosítsa a számunkra tökéletes hallást, nekünk is információkat kell adnunk a szakembernek, hogy megfelelően módosítsa a beállításokat. Próbáljuk ki a hallókészüléket minél több környezetben – munkahelyen, utcán, otthon, szórakozóhelyen – és jegyzeteljük, mi okoz nehézséget, mi az, ami zavaró, mit nem értünk a beszédben, mi az, ami kellemes.
Ez egy hosszadalmasnak tűnő folyamat, de megéri türelmesen végigcsinálni, hogy visszakapjuk a régi hallásélményünket!
Tréningezzük az agyunkat!
Ahhoz, hogy a megváltozott hangokat értelmezni tudjuk és fejlődjön a beszédértésünk, tréningezni kell az agyunkat, hogy erre újra képes legyen. Ezt néhány gyakorlattal elősegíthetjük: